Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Współczesne budownictwo mieszkaniowe stawia na nieduże metrażem mieszkania, w których łazienka niestety jest najmniejszym pomieszczeniem. Takie niewielkie łazienki mogą być piękne i funkcjonalne, jeśli umiejętnie zabierzemy sie do jej aranżacji. Każda łazienka może zyskać na metrażu, jeżeli odpowiednio ją zaprojektujemy.
Wszystkie tricki mają za zadanie sprawić, by przestrzeń wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Oto kilka z nich:


1. Zacznijmy od koloru ścian – jasne barwy nadają się o wiele lepiej do małych łazienek niż ciemne. Postaw na jasne kolory ścian, które optycznie dodają więcej światła i tym samym przestrzeni. Jeśli już o świetle mowa, to...patrz punkt 2.


2. Źródło światła – nie powinniśmy się skupiać na jednym głownym źrodle światła np. plafonach, ale na kilku źródłach, ponieważ im więcej tym lepiej. Mogą to być halogeny w suficie lub dodatkowe światło w kabinie prysznicowe j czy nad drzwiami.


3. Kolor płytek – podobnie jak z kolorem ścian – płytki nie powinny być ciemne (albo jest ich niewiele – nie zabudowują łazienki od podłogi do sufitu) i wzorzyste. Należy unikać przesadnie dekoracyjnych wzorów. Wystarczy czasami jeden ozdobny pasek.


4. Wielkość płytek – duże płytki sprawdzą się o wiele lepiej niż malutkie i docinane w kątach. Od razu rzuca się w oczy wielkość łazienki. Zadbaj o duże i dobrze dobrane do wielkości ścian płytki - najlepiej w chłodnych kolorach, a zobaczysz bardzo dobry efekt powiększenia łazienki.


5. Lustra to podstawa – odpowiedniej wielkości lustra i umieszczone obok źródło światła da wrażenie powiększenia powierzchni. Dobry efekt możemy osiągnąć umieszczając lustra na dwóch przeciwległych ścianach.
I na koniec:


6. Pochowaj drobiazgi – wszystko powinno być na swoim miejscu, czyli pochowane w szafkach. Na widoku zostaw tylko najpotrzebniejsze rzeczy, zadbaj również o widoczną podłogę, nie zagracając ją zbędnymi elementami.